• 0

    Sepetinizde ürün bulunmuyor.

image
Kısaca Biz

Keçi Sütü Çiftliği

Modern teknolojiler ile kalite – fiyat dengesini gözeterek, sağlık ve hijyenden taviz vermeksizin her zaman sektöründeki yeniliklerin gerçekleştiricisi olmuştur.

Keçi sütü, içeriğindeki yağ ve proteinlerin inek sütüne göre farklı yapıları sayesinde doğal homojenize bir yapıya sahip. Bu sayede hem hazmı kolay, hem daha iyi sindirildiği için besleyiciliği yüksek. Anne sütüne yakın bir süt olması ve giderek yaygınlaşan laktoz alerjisinde doktorların reçetelerine girmesiyle her gün artan oranda tercih edilmekte. Keçi sütünün o çok özel yapısı biyolojik sistemde çok özel bazı fonksiyonları düzenleyerek antioksidan etki yaratıyor ve ileriki yaşlarda görülen Tip 2 şeker, yüksek tansiyon, şişmanlık, kalp-damar hastalıkları gibi kronik ve dejeneratif pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltıyor. Keçi sütünün her bileşeni ayrı ayrı fizyolojik ve biyolojik özelliklere sahip olmakla birlikte, mucizevi yanı; tüm bu bileşenlerin bir süt yapısı içerisinde birbirinin etkisini arttırarak, sağlık üzerine olumlu etkileri yaratması. Mitolojide Yunan tanrılarının hep keçi sütü ile beslenmesi rastlantı değil elbette!

Devamı
Sipariş Ver

+90 543 453 3802

Organik %100 Keçi Sütü

image

Peynir Çeşitleri, Yoğurt, Tereyağ ve Sütler kecisutuciftligi.com'da. Ne Yediğini Önemse! Organik Ürünler. Pestisit Analizli Ürünler. Kaynağı Belli Temiz Gıda. Çiftliklerden Sofranıza.

Anne sütüne yakın bir süt olması ve giderek yaygınlaşan laktoz alerjisinde doktorların reçetelerine girmesiyle her gün artan oranda tercih edilmekte.

+90 543 453 3802

image

SÜT GRUBU

Pastörizasyon gıda maddesi içindeki zararlı organizmaları ve bozulma etmenlerini yok etmek amacıyla uygulanan bir ısıl işlemdir.

image

PEYNİR GRUBU

Peynirler özellikle kaliteli, protein ve mineral maddelerin tümüne yakın kısmını içinde bulunduran konsantre bir besindir.

image

TEREYAĞI GRUBU

Tereyağının ham maddesini süt yağı (krema) oluşturur. Kaymak, sütün yağını yoğunlaştırarak elde edilen bir süt ürünüdür.

image

KEÇI SÜZME YOĞURT

Keçilerimizin sütünü 10 yıldır kullandığımız nohut mayası ile mayaladıktan sonra yağını almadan süzüyoruz.

image

KEÇİ SÜTÜ REÇELİ

Keçilerimizin taze sütünü pancar şekeri ile odun ateşinde 6 saat boyunca kaynattığımızda kahvaltılarınızın vazgeçilmezi haline gelecek bu enfes lezzet çıkıyor ortaya.

image

AYRAN GRUBU

Pastörizasyon gıda maddesi içindeki zararlı organizmaları ve bozulma etmenlerini yok etmek amacıyla uygulanan bir ısıl işlemdir.

tr_TRTurkish